Ciklama (Cyclamen persicum), raste u oblastima istočnog Mediterana i severne Afrike. Njen dom su zemlje poput Alžira, Tunisia, Turske ili Kipra.
Najčešće se može naći na stenovitim padinama, u šikarama i šumama na oko 1200 metara nadmorske visine.
Poznata je i voljena zbog svojih srcolikih cvetova, kompaktnog izgleda i boja. Cvetovi ciklame mogu biti ljubičasti, roze, beli ili crveni i ponekad imati beličaste šare.
Izuzetno je atraktivna i cveta zimi, što je prednost, jer će ciklama, budući tako živopisna, uneti dašak proleća, šarenila i prekopotrebnog raspoloženja tokom zimskih meseci.
Zbog svega ovoga, ali i činjenice da ne zahteva previše pažnje ni prostora, ciklama je veoma popularna među ljubiteljima sobnih biljaka.
Ona može biti odličan izbor kao poklon za nekoga ko želi da prvi put udomi biljku u svojoj kući ili stanu.
Međutim, kao i više-manje svaka biljka, ciklama ima svoje zahteve u pogledu nege. Pravilno zalivanje i dovoljno svetlosti ključni su za njen rast i napredak.
Kako negovati ciklamu u stanu?
Da bi ciklama ostala zdrava, cvetala i dugo vam krasila dom, neophodno je razumeti njene potrebe:
- Zalivanje: Zalivajte ciklamu kada primetite da je gornji sloj zemlje postao suv na dodir. Stavite saksiju u posudu sa vodom na 15 do 20 minuta, kako bi biljka upila potrebnu količinu vode kroz drenažne rupe.
- Prekomerno zalivanje: Previše vode može uzrokovati truljenje korena. Uverite se da višak vode može slobodno da iscuri iz saksije.
- Vlažnost vazduha: Ciklama voli visoku do umerenu vlažnost vazduha. Koristite ovlaživač vazduha kako biste povećali vlažnost u prostoriji, ili postavite posudu sa vodom u neposrednu blizinu biljke.
- Đubrenje: Tokom perioda rasta i cvetanja, đubrite ciklamu jednom mesečno tečnim đubrivom sa niskim sadržajem azota, razblaženim na polovinu preporučene jačine.
- Uklanjanje uvelih cvetova i listova: Redovno uklanjajte uvele cvetove i listove kako biste omogućili ciklami da diše, podstakli novo cvetanje i održali biljku urednom.
- Nega u letnjem periodu: Ciklama prirodno ulazi u period mirovanja u letnjim mesecima. Tokom ovog perioda proredite zalivanje i premestite biljku na hladnije i tamnije mesto.
- Zaštita od štetočina: Pripazite na prisustvo štetočina poput lisnih vaši i grinja. Ukoliko primetite štetočine, tretirajte biljku odgovarajućim insekticidom ili prirodnim sredstvima. Za dodatne savete posetite poljoprivrednu apoteku.
- Presađivanje: Bilo bi dobro da presađujete ciklamu svake dve godine, najbolje u jesen, koristeći svežu zemlju i saksiju sa dobrim drenažnim otvorima.
- Održavanje čistoće: Povremeno obrišite listove vlažnom krpom kako biste uklonili prašinu i omogućili bolje disanje biljke.
- Pravilno postavljanje: Idealno mesto u stanu za ciklamu je prozor okrenut ka severu ili istoku, gde će biljka dobiti dovoljno svetlosti, bez direktnog sunčevog zračenja. Ne postavljajte je blizu radijatora i drugih grejnih tela, da se ne bi prerano aktivirao proces mirovanja biljke i smanjila njena metabolička aktivnost, cvetanje i rast.
Koliko svetla zahteva ciklama?

Da bi postigla svoj pun potencijal i ravnomerno napredovala, ciklami treba obezbediti svetlosne uslove koji joj najviše odgovaraju.
Zračenje sunca direktno u biljku može oštetiti listove i cvetove, pa je tokom leta postavite negde gde će biti zaštićena od direktne toplote.
U zimskim mesecima, ciklama može podneti više svetla, ali i dalje treba ostati van direktnog domašaja sunčevih zraka.
Veštačko osvetljenje poput LED lampi može pomoći da ciklama dobije više svetla, ako prostorija u kojoj boravi nije dovoljno osvetljena.
Reakcija na nedostatak svetla može biti izduživanje listova i prestanak cvetanja. Ako, pak, na listovima primetite žute mrlje, vaša ciklama vam govori da je previše izložena suncu.
Kako biste izbegli ova oštećenja ili promene, povremeno rotirajte biljku, da bi svi njeni delovi bili ravnomerno izloženi svetlu.
Poštovanje njenih potreba za osvetljenjem pomoći će ciklami da napreduje i cveta onda kada joj je vreme, ispunjavajući vam dom prolećnom energijom tokom zimskih meseci.
Temperatura – faktor od presudne važnosti za zdravu sobnu ciklamu
Kada temperatura pređe 20 stepeni, ciklama može početi da pokazuje znake stresa. Ako joj listovi venu, a cvetovi da opadaju, znači da joj je i suviše toplo.
U takvim uslovima biljka može ući u fazu mirovanja ranije nego što treba, a to joj skraćuje period cvetanja. Na visokim temperaturama, ciklama je podložnija razvoju bolesti, posebno ako je vlažnost vazduha niska.
Sa druge strane, ne podnosi temperature ispod 5 stepeni celzijusa. Prevelika hladnoća dovodi do oštećenja listova i cvetova, a ako je predugo izložena temperaturama nižim nego što može da podnese, ciklama može umreti.
Do smrzavanja može doći ako se zimi ova biljka drži na dometu promaje. Zato je od izuzetne važnosti da bude zaštićena od hladnih strujanja vazduha.
Nekoliko saveta za postizanje i održavanje optimalne temperature:
- Ukoliko je prostorija pretopla, premestite biljku u hladniju prostoriju tokom noći.
- Koristite termometar za praćenje temperature u prostoriji gde se nalazi ciklama.
- Tokom zime, držite ciklamu dalje od prozora koji se često otvaraju, kako biste izbegli izlaganje hladnom vazduhu.
@nikolina.with.purpose Ciklama je biljka koja pripada porodici Primulaceae, poznata po svojim upečatljivim cvetovima u raznim bojama. Uzgoj ciklame zahteva hladnije uslove (oko 10-15°C), a najbolje uspeva na mestima sa indirektnim svetlom. Zalivanje je važno, ali treba izbegavati prekomerno zalivanje, jer to može dovesti do truljenja korena. Zemljište treba biti vlažno, ali ne previše mokro. Zalivajte biljku kada je gornji sloj zemlje suv. Ciklama je odličan poklon za ljubitelje biljaka, posebno zbog svog specifičnog izgleda. Poklanja se često za rođendane, praznike ili kao dekoracija za dom. Dužina cvetanja ciklame zavisi od uslova, ali obično traje od 6 do 8 nedelja tokom zime, a cvetovi mogu ostati lepi i do tri meseca. #ciklama #SobneBiljke #ZeleniDom #BiljkeZaDom #PoklonIdeje ♬ 오리지널 사운드 – kpop_spotlight
Ciklama – zimska lepotica koja menja prostor
Ova biljka je izuzetno lepa i dekorativna, pa odlukom da je usvojite, čuvate i negujete, u svoj stan unosite toplinu, boje i šarm koji će izmeniti energiju vašeg životnog prostora i oplemeniti ga.
Kada sve drugo opada, tone u san i gubi svoju svežinu, ona prkosi i cveta baš tada, donoseći neophodnu živost i šarenilo opštem sivilu.
Boje u kojima dolazi – od nežno bele do duboko purpurne – daju na umetničkom doživljaju prostora u kome se nađe.
Jeste osetljiva, ali nije zahtevna, ne više od većine sobnih biljaka, ali mnogo doprinosi percepciji kuće ili stana kao doma – mesta gde je udobno, lepo i gde je osećaj bezbednosti i ušuškanosti dominantan.
Njena jednostavna, a raskošna lepota stvara osećaj da je prostor u kome se ova biljka nalazi baš naš prostor, onaj u kome se osećamo najbolje.
Ova nežna lepotica donosi atmosferu prolećne vedrine onda kada je najpotrebnija – kada mrak duže traje i kada nas može savladati osećaj depresije, tuge i uspavanosti.